0
طریقه ی کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس

طریقه ی کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس

دوشنبه 17 آبان 1400
| 9655

طریقه ی کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است از خانواده ی نعنا، علفی شکل و به صورت درختچه های کوچک است، اسطوخودوس دارای ارتفاعی با اندازه 30 الی 60 سانتیمتر است که ساقه های آن چهارگوش است. همچنین اسطوخودوس بوی بسیار تندی نیز دارد. این گونه از گیاهان دارای برگ های ساده هستند که گاها ممکن است در آن ها دندانه هایی نیز دیده شود همچنین برگها که در آنها عصاره ی روغن نیز یافت می شود پوشیده شده از کرک های فراوانی هستند. گل های این گیاه به رنگ های یاسی، بنفش و آبی تیره می باشند که کمی بالا تر از برگ ها بر روی ساقه ظاهر می شوند و حالتی خوشه ای دارند.
گیاه اسطوخودوس گیاهی کم نیاز و کم توقع است چرا که در خاک های فقیر و آهکی رشد خوبی دارد، همچنین کم آب بودن این گیاه و مقاومت بسیار بالا به نماتد از ویژگی های خاص این گیاه است. ضمنا این گیاه به شوری خاک نیز مقاوم است. میزان اسیدیته ی زمین بهتر است بالای 7 باشد تا رشد بهتری را برای گیاه اسطوخودوس شاهد باشید.
آموزش کاشت استوخودوس

کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس

یکی از مهمترین عوامل برای کشت اسطوخودوس آماده کردن زمین است چرا که این گیاه یک گیاه چند ساله است و شما باید این گیاه را برای مدت زمان طولی بین 5 الی 20 سال در زمین خود داشته باشید. برای این منظور باید تا عمق 40 سانتی شخم زده و میزان لازم کود را با خاک مخلوط کرده و کمی قبل از کاشت عملیات دیسک کشی و مسطح کردن را انجام دهید. این گیاه را می توانید با روش های بسیاری تکثیر کنید، (قلمه، بذر و خواباندن)، اما بهترین روش برای کاشت این گیاه قلمه است. فاصله ی کاشت برای اسطوخودوس 60 تا 80 سانتیمتر است و میزان بوته در هکتار 10000 تا 12000 بوته است.

کاشت استوخودوس

هرس گیاه دارویی اسطوخودوس

باید توجه کرد که رشد اسطوخودوس در سال های اول کند تر از سالهای دوم به بعد است بنابراین علاوه بر رسیدگی در سال اول باید هرس مناسب در پاییز سال بعد نیز انجام شود. به طوری که بعد از هرس سال اول ارتفاع گیاه به 15 الی 20 سانتیمتر برسد. در سال دم هرس این گیاه متفاوت است و به صورت نیمرخ باید هرس شود تا به ارتفاع 20 الی 25 سانتیمتری برسید. رشد این گیاه بعد از سال سوم سریع تر شده به گونه ای که در سال پنجم شما حدود 500 گرم برگ خشک اسطوخودوس می توانید برداشت کنید. 

برداشت گیاه دارویی اسطوخودوس

برداشت این محصول زمانی است که شما میتوانید گل ها را روی سرشاخه های این گیاه مشاهده کنید البته قسمت های مورد نیاز و قابل برداشت نیز همان گلها هستند، پیدایش این گل ها معمولا در فصل گرما و در ماه های تیر تا اواسط مرداد است برای برداشت این محصول از اره استفاده می کنند و گیاه را هرس میکنند سپس سر شاخه های گلدار را در سایه خشک میکنند. 

آفات مهم گیاه اسطوخودوس

از آفات مهم اسطوخودوس میتوان به سوفورونیا هیومرلا اشاره کرد که نحوه ی خسارت این آفت از طریق لارو است که پایه های اسطوخودوس را می جود . برای مبارزه با این آفت صابون های نیکوتین دار را پیشنهاد میدهیم.

 
مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
حسین
1399/10/9 06:51

گیاه خوبیست