فروشگاه کشاورزی

0
کرم ساقه خوار و روش های مبارزه با آن

کرم ساقه خوار و روش های مبارزه با آن

یکشنبه 1 مهر 1397
| 26048

 به انواع لارو حشرات که از ساقه ی درختان تغذیه میکنند کرم ساقه خوار گفته میشود. نوعی از این کرم های ساقه خوار که از مغذی چوب پنبه ای درختان تغذیه میکنند و رنگی زرد رنگ با بدنه ای بند بندی  دارند کرم خراط یا کرم ساقه خوار درختان گفته میشود . از نشانه های بارز کرم خراط رویت چیزی شبیه خاک اره در اطراف درختان است. البته کرم های دیگری نیز وجود دارند که از چوب تغذیه میکنند اما در این مقاله در مورد کرم های چوب خوار درختان صحبت شده است و در مورد کرم های مزارع برنج و ذرت و دیگر محصولات کشاورزی در مقاله هایی جداگانه به صورت کامل توضیحح خواهیم داد:
مطالعه مقاله ی کرم سفید ریشه، اژدها در زیر خاک
مطالعه مقاله ی کرم ابریشم باف ناجور - بید کولی

مبارزه با کرم ساقه خوار

 شکل آفت و چرخه ی زندگی :

حشرات کامل کرم ساقه خوار، سوسک شاخک بلندی است با بدنی کشیده به طول 20-18 میلی متر و عرض 4 میلی متر و به رنگ عمومی سیاه دیده می شود .تخم این سوسک شبیه به کاسه لاک پشت بوده که قسمت صاف آن برروی ساقه درخت چسبیده و از پهلو به نظربیضوی می آید . لارو حشره در موقع خروج از تخم به طول 2 میلی متر و به رنگ زرد مایل به صورتی است . لارو کامل زرد رنگ و طول آن به 32 میلی متر نیز می رسد .شفیره آن در هفته اول کرمی رنگ و بعداً لکه های سیاه رنگی بر روی محل چشم ها شاخک ها ، نوک بال ها ، و بین مفصل ران و ساق آن پیدا شده و سرانجام در آخرین مرحله شفیرگی بدن سیاه می شود . طول شفیره به اندازه طول حشره کامل است.
این آفت (کرم خراط) زمستان ها در داخل تنه ی درختان به صورت لارو زندگی میکنند و با شروع بهار این لارو ها شروع به تغذیه از ساقه ی درختان میکنند و بعد از گذشت چند روز تبدیل به شفیره می شوند دوره ی شفیرگی بین 15 الی 25 روز می باشد. و سپس به صورت حشره ی کامل تبدیل میشود و بعد از جفت گیری شروع به تخم ریزی میکنند.
حشره ی کامل در زمان تخم ریزی می تواند تا 75 عدد تخم بر روی ساقه ی درختان بچسباند. این تخم ها شکلی شبیه به لاک لاک پشت دارند(همان گونه که در عکس مشخص است). پس از گذشت 8 روز از تخم گذاری لارو ها از تخم بیرون می آیند و مستقیما از چوب درختان تغذیه میکنند. این تغذیه به میزانی شدید است که فورا باعث پژمردگی برگها و ریزش میوه ها می شود. لارو ها از سر شاخه ها و شاخه های فرعی و در بعضی اوقات تنه ی اصلی تغذیه میکنند ، این لارو ها با ایجاد کانال هایی در شاخه ها آن ها را پوک و خالی میکنند به صورتی که گاها باعث افتادن شاخه میگردد. دوره ی تبدیل لارو به حشره ی کامل حدودا 9 ماه می باشد.

نحوه و میزان خسارت :

این آفت ویران گر که امروزه در بسیاری از باغات باعث از بین رفتن تمام یا میزان قابل توجهی از محصولات می باشد می تواند به دلیل ایجاد کانال ها در تنه ی اصلی و شاخه ها آوند های درختان را قطع و به دلیل عدم تغذیه ی درختان موجب خشک شدن درختان گردند. در بسیاری از باغات دیده شده است که وجود این کرم باعث سست شدن شاخه ها گردد به طوری که با وزش باد و یا با کوچکترین فشار بر روی شاخه ، شاخه قطع گردد. از دیگر خسارات وارد شده از این آفت بیماری های پوستی ناشی از خرده شدگی تنه توسط لارو است ، این بیماری به صورتی است که محل خورده شدگی میگندد و سیاه میشود و شیره ای از آن محل بیرون می زند. ( برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میشود مطالعه مقاله ی شانکر گیاهی)
خسارت کرم ساقه خوار

پیشگیری

1 -آبياري مناسب :

 كمبود آب و ايجاد تنش هاي آبي حتي براي يك دوره آبياري در ماههاي گرم سال ، مهمترين عامل در جلب اين آفت مي باشد. بنابر اين دادن آب به خاك در دوره هاي مشخص و لازم اولين شرط در پيشگيري و كنترل است .

 2- تقویت درختان

حشرات چوبخوار قادرند درختان ضعيف را از فواصل دور تشخيص داده و به ضعف آنها پي ببرند بنابراين درختان ضعيف را مي بايست طبق توصيه هاي كارشناسان آب و خاك منطقه با كودهاي دامي و شيميائي تقويت كرد.

کنترل و مبارزه 

 1- پوشاندن مدخل دالانهاي فعال لاروي 

اين دالانها با ترشح شيرابه و همچنين تجمع و ريزش فضولات نارنجي رنگ لاروي از مدخل آنها مشخص مي باشد.
براي پوشاندن اين دالانها مي توان از چسب مخصوص زئوزران یا خمیر آنتی تارلو كه دارای چسبندگی فوق العاده و دائمی بوده استفاده نمود ، سایر روشهای پیشنهادی قبلی مانند مفتول فلزی،سرنگ و پنبه مسموم و یا استفاده از گل و مل برای مسدود كردن مدخل موقتی بوده و مدخل ورودی (خروجی) باز مانده ویا پس از مدتی باز میشوند كه در سالهای بعد مجدادا توسط این آفت و یا آفات مشابه مورد استفاده قرار میگیرد وموجب طغیان آفت میشود.

2-استفاده از تله فرموني 

استفاده از روش شكار انبوه : در اين روش به ازاي هر هكتار 10 عدد تله دلتا محتوي فرمون پروانه زنبور مانند كار گذاشته مي شود . بهتر است نله ها سبز رنگ باشند ودر درختان با ارتفاع بالاي 6 متر در زير محدوده كانوپي درخت گذاشته شود. همچنین می توانید با استفاده از فرمون های اخلال در جفت گیری این آفت را غیر قابل تکثیر کنید.

3 – استفاده از تله ی نوری

 استفاده از تله نوری برای جمع آوری حشرات.سوسکهای سیاه رنگی که پوست سفت و محکمی دارن احتمالا روی درختها زیاد دیده میشن و از غروب تا صبح روز بعد زير نور چراغ برق ها يا هر جا كه لامپي روشن باشه زياد ديده ميشن . باید اونا رو جمع بکنین و از بین ببرین . یا لهشون بکنین یا توی نفت یا بنزین بندازینشون.

4- سمپاشي 

از سمومی که به صورت تخصصی برای از بین بردن این کرم ساخته شده است می توانید استفاده کنید که به عنوان مثال سم زئوزران یا پماد انتی تارلو را میتوان نام ببریم. 

5- هرس:

 در درختانی مثل گردو كه از ذخایر ملی كشور بوده و ارزش بسیار زیادی برای كشاورزان دارند هرس شاخه های نازك كه در ارتفاعات بوده اصولا عملی نیست و هرس و یا صحیحتر بگوییم قطع تنه اصلی و شاخه های فرعی آن اصولی نبوده و نباید اجرا شود چرا كه با ایجاد شاخه های نرم و زیاد در سالهای آتی مكان مناسبی را برای نفوذ اولیه آفت ایجاد می نماید. لذا هرس شاخه های اصلی و فرعی اصلا توصیه نمیشود.
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
سینا
1398/7/17 17:49

خیلی خیلی ممنون برای راهنمایی ها ی بسیار مفید تون. اگه درخت چنار به این آفت آلوده باشد.هرس کردن(قطع شاخه اصلی) آن صحیح نیست؟؟

  پشتیبانی سایت
1398/7/18 09:15

سلام . هرس کردن یکی از روش های مناسب برای کنترل انواع آفات است. البته اصول و قواعد خودش را دارد که تا هفته های آینده در یک مقاله به صورت کامل توضیح خواهیم داد . بهتر است روش های بیولوژیکی در کنار روش های شیمیایی قرار بگیرد برای انواع آفات

محمدرضا
1398/7/2 09:00

سلام،باتوجه به عملکرد کشورهای پیشرفته،ومصرف حد اقلی سم،بخاطر مشکلات وعوارض بعدی بکارگیری چند قطعه پرنده دارکوب و حمایت ومحافظت از این پرنده زیبا میتواند،راه حلی موثر ،کم هزینه وزود بازده تر نسبت به اغلب روشها باشد

  پشتیبانی سایت
1398/7/2 09:15

بله همانطور که قبلا گفته شده است و بارها تکرار کردیم هدف از مبارزه ی بیولوژیکی کم کردن جمعیت آفت است. بنابراین مبارزه ی بیولوژیکی باید در کنار مبارزه ی شیمیایی برای ریشه کن کردن و جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر این کرم باشد. پیشنهاد شما بسیار جالب است اما نکات قوت و ضعف دارد که سعی میکنیم بررسی کنیم و به صورت یک مقاله انتشار دهیم. ضمنا سمومی که ما قویا برای کرم خراط معرفی میکنیم همگی از محصولات بیولوژیکی و بیخطر برای انسان است.

فروغی
1398/6/31 17:54

با سلام ممنون از راهنمایی ها لطفا بفرمایید از کجا می توان متوجه شد که این کرم از بین رفته .لازم بذکر است کل درختان سیب و به ما را دارند از بین می برند.خواهشمند است اگر سم قوی مایع میدانید من را راهنمایی کنید

  پشتیبانی سایت
1398/7/2 09:08

سلام . تا به امروز هیچ سم مایع برای کرم خراط معرفی نشده است. به هاین علت که سموم هر چقدر هم که قوی و سیستمیک باشد نمیتواند به لایه های چوبی نفوذ کند. البته کشاورزان راه های ابداعی دارند که گاها جواب هم داده است. راههایی مانند تزریق سموم حشره کش در داخل تنه و گل گرفتن سوراخ . یا راهکارهایی ماننده فرو کردن پنبه ی آغشته به سم در داخل سوراخ یا استفاده از سیم مفتولی برای شکار کرم اما این راه ها هیچ کدام علمی نیست و تنها سموم علمی برای این کرم همان آنتی تارلو و زئوزران است. بعد از مبارزه بیرون نزدن خاک اره در اطراف درخت و پیشروی نکردن پژمردگی درخت گوای معالجه است

سعید
1398/6/30 15:36

با سلام. با توجه به آلوده شدن درختها ، بهترین زمان مناسب برای آن کی می باشد ؟؟ یا در حال حاظر که درخت آلوده شده است چکار باید کرد ؟

  پشتیبانی سایت
1398/7/2 09:02

با سلام خدمت شما . در صورت آلودگی پیشنهاد ما استفاده از سموم مخصوص کرم ساقه خوار است. سمومی مانند زئوزران یا آنتی تارلو که لینکش رو براتون میذارم. اما پیشگیری هایی نیز وجود دارد که می تواند در کم کردن جمعیت آفت شما را کمک کند . مانند یخ آب کردن زمین در زمستان و یا سمپاشی خاکی در اوایل بهار.

سعید
1398/6/30 15:36

با سلام. با توجه به آلوده شدن درختها ، بهترین زمان مناسب برای آن کی می باشد ؟؟ یا در حال حاظر که درخت آلوده شده است چکار باید کرد ؟

  پشتیبانی سایت
1398/7/2 09:03

https://www.irankeshavarzi.com/product/zeuzeran https://www.irankeshavarzi.com/product/anti-tarlo

قاسمی
1398/5/26 01:21

باتشکر ازراهنمایهای شما که مارابه فیض کامل رساندید.

  پشتیبانی سایت
1398/5/27 09:13

ممنون بابت نظر شما

مجید
1397/10/28 18:18

ممنون ار اطلاعات مفید و سازنده