فروشگاه کشاورزی

0
معرفی کرم سفید ریشه و روش های مبارزه با آن؛ اژدها در زیر خاک

معرفی کرم سفید ریشه و روش های مبارزه با آن؛ اژدها در زیر خاک

یکشنبه 1 مهر 1397
| 6715

اژدها در زیر خاک : 

در اکثر نقاط کشور و بیشتر در نواحی سردسیر کرمهای سفید رنگی در خاک یافت می شود که از ریشه ی گیاهان تغذیه میکنند، از این جهت می توان به گیلاس، سیب، گلابی، به، هلو، گوجه، آلو، زردآلو، انار، مو، تاج خروس وحشی، خیار، بادمجان، لوبیا سبز ، کدو، سیب زمینی، یاس بنفش، برگ بو ، برگ نو، گلایول، چمن، تبریزی، بید، نارون به عنوان محل مناسب برای تغذیه ی کرم های سفید ریشه اشاره کرد. این آفت از نوع سپر داران و سخت پوستان می باشد و حدود 3 سال طول نسلشان را طی میکنند این آفت زمستان را در خاک میگذراند و در بهار سال سوم در محفظه ی گلی که برای خود درست کرده است وارد شفیرگی میشود و در یک دوره ی 17 الی 24 روزه به بلوغ میرسد. شکل کامل و بالغ آفت سوسکهایی هستند حدود20 تا 35 میلیمتر با رنگ قهوه ای و سیاه که توده هایی از پولک های صدفی سفید رنگی بر روی بدن دارند این حشره که شب پرواز است و در اطراف چراغ ها به پرواز در می ایند ،حشرات نر قادر به تولید صدا هستند و در طول روز بر روی تنه ی درختان در حال استراحت هستند. جنس نر این آفت بعد از جفت گیری بر روی سطح خاک میمیرند ولی حشرات ماده زیر خاک میروند و تخم گذاری می کنند . تخم این سوسکها بیضی شکل نزدیک به کروی است به رنگ سفید صدفی که به صورت دسته جمعی در خاک یافت میشوند اندازه ی این تخمها به قطر 2.5تا 4 میلیمتر میباشد. لارو این حشرات اسکارابیفرم می باشد . به این گونه که دارای پاهای سینه ای نسبتا قوی و بدن خمیده هستند. شفیره در نزدیکی سطح شکل میگیرد و لاروهای بالغ گهواره ای از گل در تزدیکی سطح خاک درست میکنند. دوره ی جنینی این آفت 2 تا 3 هفته است و لارو ها پس از خروج از تخم وارد خاک میروند و به تغذیه ی ریشه مشغول میشونددر سنین پایین در نزدیکی سطح خاک زندگی میکنند و از ریشه های باریک و تازه استفاده مینند ، اما در سنین بالا تر از ریشه های ضخیم تر و اصلی تر استفاده میکنند. پس از تخم گذاری لاروهای جوان اغلب ریشه ی گیاهان را هدف تغذیه ی خود میدانند لاروهای دو و سه ساله درختان را هدف قرار می دهند و از پوست و شاخه های درخت تغذیه کرده بدین ترتیب جریان شیره نباتی درخت قطع می شود و خیلی زود درخت خشک میشود.
این کرم با کرم ساقه خوار و چوب خوار متفاوت است و اگر میخواهید در  این مورد اطلاعاتی را بخوانید به این مقاله مراجعه کنید. کرم خراط یا کرم ساقه خوار
چرخه ی زندگی کرم سفید ریشه

راههای مبارزه با این آفت:

الف – جمع اوری و از بین بردن حشرات کامل:

جمع اوری سوسک های بالغ به این علت که از تخم ریزی انها جلوگیری میشود بسیار مفید متواند باشد.

ب _ از بین بردن کرم های در خاک

به دو روش این کار انجام میشود – روش اول بیل زدن باغ در بهار است که فواید زیادی دارد که یکی از این فواید مبارزه با این کرم ها است، به این صورت است که این کرم ها یا با ضربه های بیل از بین میروند یا توسط پرندگان از روی سطح خاک شکار میشوند. روش دوم مسموم کردن کرم های درون خاک است که در قسمت مبارزه ی شیمیایی توضیح خواهیم داد.

ج _ از بین بردن علف های هرز یک ساله به این علت که منبع غذایی خوبی برای این لارو ها هستند.
د _ شخم زمستانی و جمع آوری لارو ها در اسفند ماه
س _ ریختن شن در اطرلف ریشه ی درخت.

مبارزه ی شیمیایی

مبارزه ی شیمیایی با این افت یک دوره ی سه ساله است و به این صورت است که محلول سم را به صورت ابمال استفاده کرده و سه تا پنج روز بعد یک آبیاری بسیار سبک انجام میشود تا سم به صورت یک نواخت تر در اعماق زمین پخش شود. باید توجه کرد که محلول سمی باید 10 الی 15 سانتیمتر داخل خاک نفوذ کند، پس بهتر است زمین الوده قبل از سمپاشی بخوبی ضد عفونی شود تا سم به خوبی به اعماق خاک نفوذ کند.  (برای مطالعه مقاله بهترین روش برای آبیاری کلیک کنید)
برای ضد عفونی کردن خاک اطراف درخت را به شعاع نیم متر تا یک متر کنار میزنند و ایجاد تشنگی میکنند سپس ریشه های اصلی را با سم لیندین یا دیازینون به خوبی خیس میکنند و بعد خاک ها را بر میگردانند.
هدف اصلی از سم پاشی شیمیایی از بین بردن لارو ها می باشد . سم مورد استفاده برای این لارو ها دیازینون است که به صورت مایع و گرانوله در بازار موجود میباشد بهتر است سم دیازینون را در ماه بعد هم تکرار کرد.
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
مرتضی
1398/10/21 03:47

سلام و عرض ادب و تشکر. متاسفانه از حدود هشتاد نهال گیلاس که دو تا سه سال پیش کاشتم تنها حدود بیست عدد باقی مانده و تقریبا علت خشک شدن همه آنها در تابستان کرم سفید بسیار ریزی است که در تعداد بالا به ریشه گیاه چسبیده و گیاه را از ریشه قطع میکند طوری که نهال به راحتی مثل یک چوب خشک از زمین در میاید. تابستان چند مرحه سم هایی مانند دیزانیون زدم اما افاقه نکرد، چکار کنم؟ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  پشتیبانی سایت
1398/10/21 10:41

سلام این که می فرمایید کرم های ریز هستند به این علت بوده که این کرم ها تازه ار تخم بیرون امده هستند و بسیار گشنه هستند. پیشنهاد ما برای شما استفاده ی همزمان از مبارزه های شیمیایی و بیلوژیکی است. برای شروع میتوانید از شن و ماسه در اطراف ریشه درخت استفاده کنید و همچنین در یخبندان زمستانه حتما یک بار آبدهی با عمق زیاد را استفاده کنید ، سوسک های قرآن خونک را بکشید و جمع آوری کنید همچنین از تله های نوری در بین درختان استفاده کنید . برای مبارزه شیمیایی هم سم دیازینون کفایت میکنه چه به صورت مایع و چه به صورت پودر و گرانول میتوانید استفاده کنید. تنها نکته ای باید در مورد سم به شما بگوییم استفاده از سموم با کیفیت بالا است . لطفا سموم ارزان قیمت تهیه نکنید. ممنون از اینکه وبسایت ما رو انتخاب کردید