0
انواع شته ها و مبارزه با آن + اموزش ساخت شته کش خانگی

انواع شته ها و مبارزه با آن + اموزش ساخت شته کش خانگی

چهارشنبه 10 شهریور 1400
| 40990

حتما اگر شما علاقه مند به کشاورزی و یا حتی به نگهداری از گل ها هستید، در اویل فصل بهار حشرات بسیار ریز که تکان خوردن آنها بسیار مشهود است را بر روی برگ ها می بینید یا برگ های گیاهان شما دچار پیچ خوردگی و در هم پیچیدن می شود که در میان آن ها شیره ای چسبناک و تارهای سفید رنگ کپک شکلی دیده می شود. این آفت که با نام شته شناخته شده می باشد آفتی است بسیار فراگیر که تقریباً تمامی گیاهان را آزار می دهد. مکانیزم رفتاری این آفت بصورت مکنده است و از شیره ی برگ ها تغذیه می کنند.

مبارزه با شته

شته چیست؟

شته ها حشره های کوچکی هستند که گاهاً در حال پرواز و گاهی نیز بدون بال بر زیر و روی برگ ها بسیار یافت می شود. این حشره با فرو کردن خرطوم خود در محفظه های بین برگ ها از شیره ی برگ ها تغذیه می کند. همچنین مکیدن شیره ی برگ ها باعث پیچیدگی برگ می شود که این پیچیدگی محل مناسبی برای تخم ریزی و پرورش لارو ها است.
این حشرات با رنگ های مختلفی از جمله سبز، سیاه، زرد، قهوه ای و گاهی قرمز در طبیعت دیده می شوند و دارای اشکال گرد، بیضی، و پهن هستند. 
برای مطالعه مقاله ای درباره ی شته روسی گندم کلیک کنید.
انواع شته

خسارات

میزان خسارات حشرات شته بسیار بالا بوده و از آفات مهم کشاورزی شمرده می شوند. این حشرات با حمله ی دست جمعی به گیاهان و سبزینه ها باعث خشک شدن، تغییر شکل دادن و حتی مرگ برگ ها می شود و در نهایت تناژ محصول شما یا عمر محصول شما را کم و کوتاه می کند.
خسارت آفت شته

کنترل شته ها 

مبارزه با شته ها به دو صورت بیولوژیکی و شیمیایی انجام می شود: در مبارزه ی بیولوژیکی نیز دو دسته ی عصاره ها و حشرات مبارز وجود دارد که به اختصار توضیح می دهیم:

بیولوژیکی

1-    حشرات مبارز

شته ها دشمنان طبیعی زیادی دارند. یک راه بسیار موثر در کنترل شته ها استفاده از همین دشمنان است. این حشرات که انواع مختلفی از کفشدوزک ها و نوعی از زنبور ها هستند. کفشدوزک ها با تغذیه ی مستقیم از شته ها میزان بسیار زیادی از شته ها را در طول هفته از بین می برد و زنبور ها نیز با تخم ریزی در بدن شته ها باعث از بین رفتن تدریجی شته ها می شوند. اغلب در ایران با استفاده ی نادرست از حشره کش ها باعث از بین رفتن حشرات مبارز می گردند. همچنین کاشتن گیاهانی مانند نعنا، رازیانه، شوید، بومادران و قاصدک شته ها را از اطراف شما دور می کنند. استفاده از تله ها و کارت های زرد نیز در کنترل بیولوژیکی این آفات موثر است.
مبارزه ی بیولوژیکی با شته

2-    عصاره ها

عصاره ی محلول تنباکو: تنباکو با داشتن سم خاصی به نام آلکالوئید در برگ ها به عنوان یک سم ارگانیک مورد استفاده قرار می گیرد (مقاله ی ساخت سموم ارگانیک در خانه). استفاده از این سم نیز ایراداتی دارد. اول اینکه این سم برای حشرات جونده مانند کنه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، نه آفات مکنده مانند شته ها. دوم اینکه این برگ ها خود ممکن است آلوده به انواعی از ویروس ها باشد. این ویروس ها در برخی گیاهان بسیار فعال هستند و باعث ایجاد خسارات عمده می گردد.
محلول سیر: تمامی خانواده ی پیازها از سیر تا پیاز و پیازچه دارای موادی شیمیایی هستند که باعث طعم تیز و بوی تند آن ها می باشد. با استفاده از همین بو و مزه می توان شته ها را از روی گیاهان دور کرد. شما می توانید مقدار 120 گرم همراه با دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی را با 20 گرم پودر صابون و 1.5 لیتر آب مخلوط کرده و بعد از گذشت 2 روز این محلول را صاف کرده و از این محلول استفاده کنید.

مبارزه ی شیمیایی

در مبارزه ی شیمیایی نکته ی قابل توجه این است که ما با سمپاشی تعداد بسیار زیادی از حشرات مبارز را نیز می کشیم ، بنابراین بعد از ازبین رفتن اثر سم و زمان حمله ی بعدی آفت این بار محصول ما دچار آفت بسیار شدید تری نسبت به قبل می گردد.
برای سمپاشی می توان از سموم سیستمیک و یا تماسی گوارشی استفاده کرد. بدین گونه که سموم مجاز سیستمیک برای شته به نام "ایمیداکلوپراید" که با نام تجاری "کنفیدور" شناخته می شود با دز مصرفی نیم در هزار مناسب ترین سم موجود در بازار است. نکته ی بسیار مهم در مصرف این سم رعایت کردن دوران "کارنس" یا دوره ی ماندگاری سم بر روی گیاهان است. دوره ی کارنس برای سم کنفیدور 21 روز است. در محصولاتی که برداشت آن ها به دفعات است مانند صیفی جات به ویژه خیار که برداشت آن یک روز در میان است سم کنفیدور توصیه نمی شود.
سموم دیگر که با اثر تماسی یا گوارشی در بازار موجود می باشند عبارتند از: مالاتیون ، پریمور، دیازینون ، پریمترین و دلتامترین
 
مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
نسرئن
1400/4/29 16:51

ب گلهاي درخت هلو كه در حال حاضر ميون رؤيتان هست در اثر شته خاكى الوده شده اياحالا ميشود سمپاشيشيمايي كر دوام ميوهاش استفاده كرد

  پشتیبانی سایت
1400/5/3 09:27

سلام تا زمانی که گرده افشانی انجام نشده نمیتوانید سمپاشی کنید . بهترین زمان سمپاشی هنگامی است که 80 درصد گلبرگ ها ریخته است

رحمانی
1399/12/10 18:39

چرا نامی از استامی پراید برده نشده؟

  پشتیبانی سایت
1399/12/11 09:57

سلام استامی پراید هم سم خوبی است . ما در مقالات نمیتوانیم طیف وسیعی از سموم رو در اختیار کاربران بذاریم به این علت که گاها اشتباهاتی رخ میدهد . سعی به معرفی چند نمونه میکنیم

هادی
1399/3/15 14:02

سلام توی گلدون کنار ریحان نعناع و شوید کاشتم که شته ها حمله نکنن ولی هم به ریحان و هم به شوید حمله کردن! ولی روی نعنا نبودن

  پشتیبانی سایت
1399/3/15 16:34

سلام شاید شته ها بر روی نعنا غیر فعال باشند اما هیچ توجیه علمی در خصوص دور کننده بودن آن وجود ندارد. باید متذکر بشیم که شته ها از آفات مکنده هستند و از شیره ی گیاهان تغذیه میکنند .

سعید
1398/9/24 23:30

سلام . من دو گل کاغذی و یک شفلر بزرگ تو آپارتمانم دارم که هر سه آفت زده بودند . گل کاغذی شته زده بود و برگهای شفلر قارچ زده شده بود . تو آپارتمان با وجود بچه کوچک نباید سم‌پاشی شود . از مخلوط یک لیتر جوشانده تنباکو با یک قاشق شامپو زرد و یک قاشق روغن مایع استفاده کردم . موثر بود . سم پاشی در محل نگهداری گیاهان در آپارتمان خیلی خطرناک است و بوی سم تا روزها باقی می ماند .

  پشتیبانی سایت
1398/9/25 09:47

درسته . معمولا در گیاهان آپارتمانی ما سم تجویز نمیکنیم بلکه خونه دار ها خودشان با مراجعه به مراکز فروش سم از آنها خریداری میکنند. معمولا پاک کردن خود آفت از روی گیاه کفایت میکند و همچنین محلولی که شما می فرمایید . اما در بعضی از مواقع است که ما نیاز به ضربه ی فوری به حشرات بر روی گیاه داریم به علل مختلف از جمله از دست رفتن گیاه که در این صورت سموم رو تجویز میکنیم و البته گیاهان باید به بیرون از خانه منتقل شوند و بعد از سمپاشی وارد خانه شوند. با تشکر از این که تجربه ی خودتون رو در اختیار دیگر کاربران قرار دادید.