0
چگونه با تریپس مبارزه کنیم؟

چگونه با تریپس مبارزه کنیم؟

یکشنبه 1 مهر 1397
| 21525

تریپس حشراتی بسیار کوچک است که بالهای ریشک دار بلندی دارند البته این حشرات هم به صورت بالدار در محیط دیده می شوند و هم می توانند بدون بال باشند. این حشرات با حمله به درختان و بوته ها با مکیدن شیره ی گیاهان تغذیه میکنند که این تغذیه باعث ایجاد شدن لکه های زردی بر روی سطح گیاهان می شود. حشرات تریپس ممکن است به طول 5 میلیمتر هم برسند ولی مابین 0.5 الی 5 میلیمتر بر روی گیاهان یافت می شود.
برای مطالعه مقاله ی همه چیز درباره ی شته کلیک کنید

تریپس که از دسته ی آفت های مکنده است و دارای شش پا، شکم باریک و بال کوتاه می باشد. شکل خرطومی آنها به علت نا متقارن بودن و مخروطی بودن با شته ها متفاوت است این آفت مجهز به تخم ریز است و در زمان تخم گذاری از قسمت انتهایی شکم خود برای این امر استفاده می کنند. الته در نوع نر خود قسمت تخم گذار دیده نمی شود و به همین علت کوچک تر از جنس ماده هستند.
دامنه ی حمله ی تریپس ها بسیار بالا بوده و گیاهانی نظیر بادمجان، فلفل، کدوئیان، لوبیا، مرکبات، نخود، خربزه، آفتابگردان، سویا، کدو، گوجه فرنگی، کنجد، داوودی همیشه در خطر حمله ی این حشرات بوده است.
مبارزه با تریپس

سیکل زندگی تریپس

تریپس ها همانند دیگر حشرات دارای دگردیسی متفاوتی است. این دگردیسی دوران لارو، شفیره و بلوغ را تشکیل می دهد. لارو ها که معمولا بدون بال یا با بالهای بسیار ریزی دیده می شوند و مکندگی میکنند. در دوران شفیرگی  این حشرات معمولا درون خاک می روند و مبارزه با آنها بسیار دشوار می شود. 

خسارات تریپس

تریپس ها با مکیدن شیره ی گیاهان باعث ایجاد لکه های زرد رنگ و بیماری برای گیاهان می شوند. این حشره ترجیحا به بافت هایی حمله میکند که جوان هستند و رشد بسیار بهتری نسبت به بافتهای پیر دارند بنابراین جلوی حرکت گیاه را میگیرند و در نهایت گیاهان در هنگام گلدهی و باز شدن غنچه دچار اختلال حرکتی شده و خراب میشوند. در گیاهانی که گل تبدیل به میوه می شود باعث کم شدن تناژ می شود و ریزش و خشک شدن گلها را به همراه دارد. ضمنا در صورت زیاد بودن تعداد حشرات مکنده برگ می میرد و بوته کاملا از کار می افتد. وجود قطره های قرمز بسیار کوچک در دو طرف برگ به علت ترشحات تریپس است که این رنگها به تدریج سیاه میشوند این قطره ها به سرعت افزایش میابند تا باعث ایجاد لکه  های سیاه رنگ بر روی برگ می شوند.
به طور کلی حمله ی تریپس ها 3 علامت دارد: پیچیدگی برگ، پژمردگی و ضعف برگ، تغییر رنگ برگ و کوچک ماندن میوه

تشخیص تریپس

 این آفت تخم های خود را با مدفوع در زیر سطح برگ می پوشاند بنابر این قبل از شروع حرکت آنها را به سخطی می توان شناسایی کرد. اما در زمان حرکت آنها اگر از کارتهای آبی و زرد استفاده می کنید مشاهده ی این کارت ها میتواند به شما برای تشخیص سریع کمک کند. راهکار دیگر شناسایی این آفات جای نیش خوردگی در برگهای جوان است که شروع حمله ی تریپس را نشان می دهد. این خسارات می تواند بر روی غنچه ها و گلها نیز باشد. با کنترل کردن پشت برگها نیز میتوانیم احتمالا حشره ها را ببینیم. 
تریپس

مبارزه با تریپس

مبارزه بیولوژیک

استفاده از کارت آبی بهترین روش مبارزه بیولوژیکی با این آفت است. استفاده از این کارتها باعث کم شدن جمعیت این آفت می شود و برای کنترل تریپس بسیار مفید است. استفاده از کارت آبی بهتر و کارا تر از کارت زرد است.
تمیز کردن گیاه نیز میتواند مفید باشد با استفاده از صابون باغبانی می توانید گیاهانتان را بشورید. همچنین می توانید نواحی اسیب دیده را جدا کرده و دور بریزید.

مبارزه ی شیمیایی

در مبارزه ی شیمیایی ممکن است علاوه بر کشتن تریپس های آفت یک نوع تریپس مبارز را نیز بکشید اما برای کنترل این آفات گاهی نیاز ضروری است که از حشره کش ها استفاده کنید. این حشره کش ها عبارتند از استامی پراید – کنفیدور – ابرون – دی کلروس – پرمترین – موونتو – اتیون – دیازینون – اتبون - دلتامترین
مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
زارع
1400/3/14 08:00

با سلام تشکر می کنم از راهنمایی تون و مطالبی که داخل سایت گذاشتید ممنون

  پشتیبانی سایت
1400/3/17 18:27

سلام ممنون از شما و لطف بسیارتون

سیدعلی
1398/4/18 08:10

تشکر از ایران کشاورزی به خاطر گذاشتن مطالب پر محتوا و مفید برای کاربران ممنونم

  پشتیبانی سایت
1398/4/18 09:34

تشکر از شما بخاطر انتخاب ما