0
چگونه با تریپس مبارزه کنیم؟

چگونه با تریپس مبارزه کنیم؟

پنجشنبه 4 شهریور 1400
| 23986

تریپس حشراتی بسیار کوچک هستند که بال های ریشک دار بلندی دارند. البته این حشرات هم به صورت بالدار در محیط دیده می شوند و هم می توانند بدون بال باشند. این حشرات با حمله به درختان و بوته ها با مکیدن شیره ی گیاهان تغذیه می کنند که این تغذیه باعث ایجاد لکه های زردی بر روی سطح گیاهان می شود. حشرات تریپس ممکن است به طول 5 میلیمتر هم برسند ولی تقریبا بین 0.5 الی 5 میلیمتر بر روی گیاهان یافت می شود.
برای مطالعه مقاله ی همه چیز درباره ی شته کلیک کنید

تریپس از دسته ی آفت های مکنده است و دارای شش پا، شکم باریک و بال کوتاه می باشد. شکل خرطومی آنها به علت نا متقارن بودن و مخروطی بودن با شته ها متفاوت است. این آفت تخم ریز است و در زمان تخم گذاری از قسمت انتهایی شکم خود استفاده می کنند. البته در نوع نر قسمت تخم گذار دیده نمی شود و به همین علت کوچک تر از جنس ماده هستند.
دامنه ی حمله ی تریپس ها بسیار بالا بوده و گیاهانی نظیر بادمجان، فلفل، کدوئیان، لوبیا، مرکبات، نخود، خربزه، آفتابگردان، سویا، کدو، گوجه فرنگی، کنجد، داوودی همیشه در خطر حمله ی این حشرات بوده است.

مبارزه با تریپس

دوره زندگی تریپس

تریپس ها همانند دیگر حشرات دارای دگردیسی متفاوتی هستند. این دگردیسی دوران لارو، شفیره و بلوغ را تشکیل می دهد. لارو ها که معمولا بدون بال یا با بالهای بسیار ریزی دیده می شوند و مکندگی می کنند. در دوران شفیرگی  این حشرات معمولا درون خاک می روند و مبارزه با آنها بسیار دشوار می شود. 

خسارات تریپس

تریپس ها با مکیدن شیره ی گیاهان باعث ایجاد لکه های زرد رنگ و بیماری برای گیاهان می شوند. این حشره ترجیحا به بافت هایی حمله میکند که جوان هستند و رشد بسیار بهتری نسبت به بافت های پیر دارند بنابراین جلوی حرکت گیاه را می گیرند و در نهایت گیاهان در هنگام گلدهی و باز شدن غنچه دچار اختلال حرکتی شده و خراب می شوند. در گیاهانی که گل تبدیل به میوه می شود باعث کم شدن محصول می شود و ریزش و خشک شدن گل ها را به همراه دارد. ضمنا در صورت زیاد بودن تعداد حشرات مکنده برگ می میرد و بوته کاملا از بین می رود. وجود قطره های قرمز بسیار کوچک در دو طرف برگ به علت ترشحات تریپس است که این رنگ ها به تدریج سیاه می شوند این قطره ها به سرعت افزایش می یابند تا باعث ایجاد لکه های سیاه رنگ بر روی برگ می شوند.
به طور کلی حمله ی تریپس ها 3 علامت دارد: پیچیدگی برگ، پژمردگی و ضعف برگ، تغییر رنگ برگ و کوچک ماندن میوه

تشخیص تریپس

 این آفت تخم های خود را با مدفوع در زیر سطح برگ می پوشاند بنابر این قبل از شروع حرکت آنها را به سختی می توان شناسایی کرد. اما در زمان حرکت آنها اگر از کارتهای آبی و زرد استفاده می کنید مشاهده ی این کارت ها میتواند به شما برای تشخیص سریع کمک کند. راهکار دیگر شناسایی این آفات جای نیش خوردگی در برگ های جوان است که شروع حمله ی تریپس را نشان می دهد. این خسارات می تواند بر روی غنچه ها و گل ها نیز باشد. با کنترل کردن پشت برگ ها نیز میتوانیم احتمالا حشره ها را ببینیم. 

تریپس

مبارزه با تریپس

مبارزه بیولوژیک

استفاده از کارت آبی بهترین روش مبارزه بیولوژیکی با این آفت است. استفاده از این کارت ها باعث کم شدن جمعیت این آفت می شود و برای کنترل تریپس بسیار مفید است. استفاده از کارت آبی بهتر و کاراتر از کارت زرد است.
تمیز کردن گیاه نیز میتواند مفید باشد با استفاده از صابون باغبانی می توانید گیاهانتان را بشورید. همچنین می توانید نواحی آسیب دیده را جدا کرده و دور بریزید.

مبارزه ی شیمیایی

در مبارزه ی شیمیایی ممکن است علاوه بر کشتن تریپس های آفت یک نوع تریپس مبارز را نیز بکشید اما برای کنترل این آفات گاهی نیاز ضروری است که از حشره کش ها استفاده کنید. این حشره کش ها عبارتند از استامی پرایدکنفیدور – ابرون – دی کلروس – پرمترین – موونتو – اتیون – دیازینون - دلتامترین

مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
افزا
1400/5/7 12:54

با سلام آیا سم دیازینون برای تریپس مفیده در درخت انگور

  پشتیبانی سایت
1400/5/7 13:08

بهترین سم برای مبارزه با تریپس دلتامترین است

زارع
1400/3/14 08:00

با سلام تشکر می کنم از راهنمایی تون و مطالبی که داخل سایت گذاشتید ممنون

  پشتیبانی سایت
1400/3/17 18:27

سلام ممنون از شما و لطف بسیارتون

سیدعلی
1398/4/18 08:10

تشکر از ایران کشاورزی به خاطر گذاشتن مطالب پر محتوا و مفید برای کاربران ممنونم

  پشتیبانی سایت
1398/4/18 09:34

تشکر از شما بخاطر انتخاب ما

  محمدی
1400/6/17 18:51

بهترین سم برای تریپس درگلخانه ی تولیدخیارچیست ممنون میشم(فصل برداشت مدنظرباشد)

  پشتیبانی سایت
1400/6/21 09:26

با توجه به دوره ی کاررنس سم دلتامترین یا دسیس بهترین سمی که برای تریپس خیار معرفی میکنیم دلتامترین است