فروشگاه کشاورزی

0
بهترین روش های مبارزه شیمیایی و بیولوژیکی با آبدزدک

بهترین روش های مبارزه شیمیایی و بیولوژیکی با آبدزدک

یکشنبه 1 مهر 1397
| 14023

آبدزدک نام یک تیره از دسته ی راست بالان است که همه چیز خوار هستند. این حشره با جویدن و قطع ریشه و طوقه گیاه باعث مرگ آن می شوند و همچنین با حرکت خود در داخل خاک باعث ایجاد کانالهایی در زمن میشود. آبدزدک که شبها از گیاهان تغذیه میکند باعث ایجاد خسارات زیادی به همه ی بوته های صفی جات و گیاهان زینتی و چمن ها میشود. علت نامگذاری این آفت به نام آبدزدک این است که این آفت با حرکت بر روی زمین های شخم خورده و نرم باعث ایجاد حفره هایی در کرت بندی ها میشود و این عمل موجب فرار آب در کرت ها میشود.

مبارزه با آبدوزدک

چرخه ی زندگی آبدوزدک

آبدزدک حشره ای است قهوه ای رنگ با طول 4 الی 5 سانتیمتر که گاها در برخی نقاط به طول 10 سانتیمتر نیز مشاهده شده اند. آبدوزدک ها با بدنی استوانه ای شکل، پاهای جلوی قوی، بالهای جلوی کوتاه که روی سینه و بخشی از شکم قرار دارند، و همچنین با پیش سنه ی بزرگ و ضخیم قابل شناسایی است. آبدزدک که هر 2 سال یک بار تولید نسل مکند زمستان را در داخل خاک میگذراند و در اواسط فصل بهار از خاک بیرون می آیند و شروع به فعالیت میکنند. 
در زمان جفت گیری آبدزدک حشرات ماده و نر در زیر خاک اقدام به جفت گیری کرده و حشره ی ماده با ایجاد دالان های عمیق که در انتهای آن ها حفره ی وسعی ایجاد میکند اقدام به گذاشتن حدود 300 الی 600 تخم سفید رنگ میکند. این تخم ها 2 الی 3 هفته ی بعد تبدیل به حشرات کوچک مشود که شبیه به حشره ی کامل است با این تفاوت که بالها هنوز به طور کامل رشد نکرده اند. این پوره ها  با ایجاد دالان های زیر زمینی، زمین را شخم میزنند. 
مناطق انتشار آبدزدک در تمامی اروپا به جز نروژ و فلاند، در غرب آسیا، شمال آفریقا، اسراییل، سوریه، لبنان، قبرس، روسیه، افغانستان، پاکستان و ترکیه است.
چرخه ی زندگی آبدوزدک

 روش های کنترل آبدوزدک 

روش بیولوژیکی برای کنترل آبدزدک

  • شخم زدن به جهت از بین بردن تخمهای حشره ی آبدزدک که در لانه ها گذاشته شده است
  • غرقاب کردن زمین به این حهت که پوره های آبدزدک محبور به ترک لونه های خود شوند و سپس جمع آوری آبدوزدک ها
  • پوشاندن اطراف بوته ها با پلاستیک 
  • نصب تله های تشتکی . در این روش از فرمالین 5% استفاده میشود به این صورت که آنها را در ظرف های ریخته و در داخل گودالهایی به اندازه ی ظرف قرار میدهند پس از یک شبانه روز آبدوزدک به تله می افتد

روش های شیمیایی برای مبارزه با آبدزدک

در روش های شیمیایی باید توجه کرد که باید ابتدا از طریق آبیاری غرقابی آبدزدک را مجبور به ترک لانه ی خود کرده و سپس با یک سم حشره کش آنها را از بین برد
روش دیگر در سمپاشی های شیمیایی استفاده از سموم طعمه ای (متالهاید) برای آبدزدک است که به صورت آماده در بازار موجود می باشند. البته شما خود قادر به تولید این سموم هستید به این صورت که یک حشره کش ترجیحا پودری را با سبوس گندم مخلوط کرده. در این روش ابتدا زمین را غرقاب میکنند و سپس طعمه را به صورت بذر پاش به زمین می دهند.
مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید