0
آتشک یا آتیشک چیست و چگونه کنترل می شود؟

آتشک یا آتیشک چیست و چگونه کنترل می شود؟

یکشنبه 1 مهر 1397
| 3601

 ببیماری آتشک با عامل باکتریایی ارویا امیلوورا از افت های مهم و بسیار مخرب و واگیردار درختان میوه دانه دار است. نام این بیمار آتشک از روی ظاهر درخت بیمار گرفته شده چرا که در زمان دچار شدن به بیماری درخت یا گیاه ظاهری به مانند یک گیاه اتش گرفته دارد. یکی از بیماری های گیاهان که مهمترین انها به و گلابی است و در سراسر جهان به مسئله ای مهم تبدیل شده است. میزان خسارات آتیشک بر روی درختان سیب نیز مشاهده شده است که البته کمتر از گلابی و به است. اولین گزارش از این بیماری در قرن هجدهم میلادی بوده است. این بیماری برای اولین بار در کشور ایالات متحده ی آمریکا روی درختان سیب ، به و گلابی مشاهده شده است.این بیماری همراه با میوه های صادراتی آلوده به انگلیس و سپس به دیگر مناطق جهان منتشر شد. آتیشک در سال 1368 در ایران و در تهران مشاهده شد. (ویکیپدیا ، آتشک )

آموزش مبارزه با آتیشک

در مشاهدات انجام گرفته در ایران و در شهرهای تهران، قزوین و اذربایجان این نکته بیانگر شده ات که در زمان ورود آتشک به منطقه در سال اول میزان خسارت بسیار بالا بوده و در سالهای بعد با ریشه کن کردن میزبانهای حساس بیماری به تعادل رسیده. آتشک در اثر عفونت با یک پاتوژن رخ میدهد و مرگ سریع برگ، جوانه، شاخه و اندام های گیاهی را موجب میشود، قبل از مرگ برگ ابتدا زردی و قهوا ای شدن مشاهده میشود.

علائم آتشک

علائم آتیشک به راحتی قابل تشخیص هستند، بارزترین نشانه ی  این بیماری سوختگی برگ، میوه، شکوفه، و شاخه ها است و شاخه های جوان اگر الوده شوند انتهای انها خم شده و حالت عصایی به خود میگیرند در اصطلاح انها را سر عصایی می نامند. اولین علائم بیماری بر روی گلها ظاهر میشود به گونه ای که انها ابتدا پژمرده و سپس سیاه میشوند، پس از شکوفه ها شاخه های جوان و جوش های درختان حساسیت بشتری به بیماری دارند، در برگ ها ابتدا رگبرگها و سپس تمام سطح برگ حالت سوختگی به خود میگیرند، تغییر رنگ در درختان مبتلا به رنگ های سیاه برای درخت به، رنگ قهره ای سوخته درخت گلابی و در درختان سیب رنگ قهوه ای روشن است
آتیشک

عوامل گسترش اتیشک اول اب و هوای  بیست و چهار الی بیست و نه درجه ای همراه با رطوبت مناسب است و دوم حشراتی از قبیل زنبور عسل است که عامل بیماری را منتقل کرده

کنترل آتشک

کنترل آتیشک برای مبارزه با این بیماری  باید روشهای شیمیایی با دیگر روشها ترکیب شود به غیر از روش شیمیایی شما میتوانید از پیوندک ها و نهال های مقاوم استفاده کنید همچنین استفاده ی بیش از حد از کود های ازته به علت اب اندازی در ساقه ها باعث تشدید این بیماری میشود. در ضمن شما باید هرس مناسب کرده و اندام های الوده را جدا کرده و بسوزانید همچنین سعی کنید وسایل کار با درختان را ضد عفونی کرده و از استقرار کندو در باغات خوداری کنید

الف: هرس کردن 

به این علت که یاکتری در شانکر ها زمستان گذرانی میکنند پس حذف انها از شدت بیماری در سال بعد میکاهد ، این هرس بهتر است در زمستان و در هوای خشک باشد به این علت که زمان برگدهی ممکن است شانکر ها قابل رویت نباشدند. 15 سانتیمتر پاببن تر از ناحیه ی سیاه شده باید حذف شود، پس از هرس نیز باید وسایل باغبانی به خوبی ضد عفونی شوند تا از انتقال بیماری جلوگیری شود.(گیاه پزشکی 1386 بیماری آتیشک)

ب: درمان به وسیله ی انتیبیوتیک 

بیشتر اپیدمی های خطرناک و جدی آتشک زمانی اتفاق می افتد که گلها آلوده شوند، آنتیبیوتیک هایی هستند که کار محافظت از گلها در برابر آلودگی را بر عهده دارند، آنتیبیوتیک ها باید زمان درست یعنی در زمان گلدهی استفاده شود و دما باید بیشتر از 18 درجه ی سانتی گراد برسد.

بعد از این مرحله بارش باران ضروری است تا باکتری را به محلهایی که بتواند از آنجا وارد گیاه شود، برساند. بنابراین آنتیبیوتیک باید قبل یا بعد از بارش صورت گیرد تا در زمان بارندگی جمعیت باکتری زیر آستانه آلودگی باشد. آنتیبیوتیکها در مرحله سوختگی شاخه ها در طول تابستان تاثیری ندارند و به کارگیری آنها برای محافظت توصیه نشده است. (خشکرود 1393 آتشک درختان)

آنتیبیوتیک هایی که مورد استفاده قرار میگیرند استرپتومایسین و ترامایسین هستند که در مناطق ممنوعه می توانند از تتراسایکلین هم استفاده کنند.

 

مبارزه شیمیایی با آتشک :

در طول سال یعنی در پاییز و زمستان محلول پاشی ترکیبات مس و یا بردوفیکس به مقدار 10 در هزار و همچنین  در بهار تکرار این سم یعنی تركيبات مس و يا تركيبات بوردو به میزان 3 در هزار بايد استفاده كرد و تكرار ان نيز بسيار مفيد خواهد بود.

 

مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید