0
کاشت مارچوبه چگونه است؟

کاشت مارچوبه چگونه است؟

دوشنبه 2 مهر 1397
| 10956

مارچوبه گیاهی است علفی و چند ساله که از خانواده ی لاله لیلیاکی شناخته شده است. این گیاه دارای 2 ساقه ی خوراکی و غیر خوراکی است. ساقه ی غیر خوراکی آن تا ارتفاع 5 متر ممکن است برسد و به رنگ سبز و نازک است. ساقه ی خوراکی نیز همان قسمت شناخته شده ی مارچوبه است که قد آن بین 5 الی 25 سانتیمتر است. این گیاه یک سبزی چند ساله است و میتواند 10 الی 20 سال در زمین باقی بماند.

شرایط رشد مارچوبه

 مارچوبه که گیاهی سردسیری است و در آب و هوای سرد رشد بهتری دارد، این گیاه در مکانهایی با تابستان داغ با کیفیت بدتری بدست می آید و در مکانهایی که زمستان یخبندان می شود کیفیت بهتری دارد نسبت به شهرهایی مانند دزفول که زمستان ملایم دارند، البته در شهر های گرمسیری میتوان در فصل پاییز این محصول را بدست آورد. بهترین دما برای رشد مارچوبه 16 الی 24 درجه است و میزان اسیدیته ی زمین باید بین 6 الی 7.5 باشد.
گیاه مارچوبه کاشته شده

کاشت مارچوبه

برای کاشتن مارچوبه باید خاکی غنی با عمق زیاد و زهکشی خوب داشته باشید. الته محل کشت شما باید آفتابگیر باشد و دمای خاک شما نسبتا خنک نیز باشد. این گیاه در خاک های اسیدی نمی تواند رشد کند. اگر از روش کاشت بذر استفاده می کنید زمین شما باید صاف و بدون کلوخ باشد. این گیاه نسبت به کود های حیوانی واکنش مثبت نیز نشان می دهد. 
برای کاشتن مارچوبه می توان از کشت مستقیم و کشت خزانه استفاده کرد. در کشت مستقیم پس از آماده کردن زمین بذر ها را درون شیارهایی به عمق 1 سانتیمتر قرار میدهیم و بر روی آن خاک میریزیم و خوب آبیاری می کنیم. رطوبت خاک تا زمان جوانه زنی باید همیشگی باشد و دمای کاشت 25 درجه نگهداری شود. بهتر است بذر ها را قبل از کاشتن خیس کرده تا پوسته ی آنها نرم شود.
برای نشا کاری بعد از تهیه ی نشا می توانید آنها را به فاصله ی ردیفی 50 سانتیمتر و به فاصله ی بوته ای 25 سانتیمتری بکارید.
آموزش کاشت مارچوبه

نگهداری

اولین و مهمترین نکته برای نگهداری از مارچوبه مبارزه با علف های هرز است . به این علت که ریشه ی این علف های برای مارچوبه به شدت ایجاد مزاحمت میکنند. بدین ترتیب برای مبارزه با علف ها استفاده از انواع علف کش ها در هنگام آماده سازی زمین الزامی است. این بوته ی چند ساله مورد حمله ی بسیاری از حشرات قرار می گیرد که مهمترین آنها سوسک مخصوص مارچوبه است. بیماری مهم دیگر زنگ مارچوبه میباشد که بهتر است رای کنترل این بیماری از ارقام مقاوم این گیاه استفاده کنید

برداشت

شما بعد از سال سوم می توانید برداشت مارچوبه را شروع کنید یعنی 2 سال بعد از انتقال نشا از خزانه. زمانی بداشت شروع می شود که بخش خوراکی این محصول 15 الی 25 سانتیمتر قد کشیده باشد که آنها را از روی سطح خاک قطع می کنیم. این برداشت از اوایل بهار به مدت 6 الی 8 هفته ادامه میابد.
مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید