0
کرفس فرنگی چیست؟

کرفس فرنگی چیست؟

یکشنبه 1 مهر 1397
| 3377

کرفس گیاهی است که در سال اول برگ دهی می کند و برداشت می شود اما اگر کاشت آن را به 2 سال بکشانید وارد فاز گل دهی می شود. این عمل در بعضی نقاط و در شرایط آب و هوایی خاص می تواند یکساله باشد.

این نوع از گیاه که از خانواده ی سبزی جات و جعفری بوده و ارتفاع آن به حداکثر 60 سانتیمتر می رسد. کرفس فرنگی را در اصطلاح کرفس قمری یا کرفس ریشه ای نیز می نامند. از این گیاه استفاده ی ریشه ای نیز می شود به این گونه که ریشه ی این گیاه خوراکی و سر شار از پتاسیم،فیبر، ویتامین سی و ویتامین بی 6 است. ریشه ی این گیاه در سطح خاک متورم و رشد میکند و قسمتی از ساقه نیز با آن همراه خواهد بود. ریشه ها قهوه ای است ولی داخل ریشه سفید می باشد. برگهای کرفس فرنگی بسیار کوچک تر از نوع معمول آن است خصوصا دمبرگ های کرفس فرنگی که مصرف خوراکی ندارند.

آموزش کاشت کرفس فرنگی
محیط مناسب برای رشد این محصول دمای خنک است ضمنا این محصول نیاز به فصل رشد طولانی دارد پس در مناطق سردسیری که که فصل رشد کوتاهی دارند این محصول را در گلخانه کشت میکنند و پس از مساعد شدن هوا آن را انتقال به بیرون می دهند. این گیاه که نیاز به رطوبت و ۀب زیاد دارد همواره به آفتاب نیز نیاز دارد . 
خاک مناسب برای کرفس باید قوی همراه با شخم عمیق باشد که بتواند رطوبت را به درستی نگه دارد. جنس خاک پیتماسبسیار مناسب است برای کشت کرفس فرنگی اما شما می توانید از خاک جنگلی نیز استفاده کنید. کرفس در زمین های اسیدی مقاومت پایین دارد و بهترین میزان اسیدیته برای این گیاه خنثی است.
برای کاشت این محصول بهتر است بذر ها را 24 ساعت خیس کنید و سپس به خزانه منتقل کنید، زمان کاشت این بذر ها زمانی است که دمای هوا به 15 درجه سانتیگراد میرسد، میتوانید از سینی کشت استفاده کنید. پس از 2 برگی شدن کرفس شما باید این نشا ها را به زمین اصلی انتقال داده. فاصله ی کاشت برای هر ردیف 40 الی 60 سانتیمتر است و برای هر بوته 20 الی 30 سانتیمتر.
کاشت کرفس
مقالات مرتبط
  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید